Romantika vs. kýč – jak rozeznáte jedno od druhého?
Okvětní plátky růží, pomalá hudba, hluboké smyslné pohledy. Myslíte si, že to není nic pro vás? Možná jen zatím nedokážete najít hranici mezi romantickými gesty a kýčovitými projevy čehosi, co se nazývá romantikou v béčkových amerických filmech.
Romantika, přes to, co se dnes povídá, není mrtvá. Pouze je potřeba vzkřísit její původní tvář. Nedělat z romantických projevů gesta bez duše, která jsou jen povrchní a nemají v sobě nic ze srdce.
Pořád mluvíme jen v náznacích, říkáte si. Jak tedy poznáme, co je co? Jaká gesta nebo projevy našeho partnera jsou kýčovitá a bez obsahu? A která vás naopak zahřejí u srdce?
Kýč:
· Plyšová zvířátka, plyšová srdce, vlastně cokoli plyšového je po skončení dětství nepřijatelné a nevkusné.
· Umělé květiny, které mají sloužit pro navození atmosféry, stejně tak jako umělé okvětní plátky růží, působí jako špatný vtip.
· Pomalá hudba, tzv. ploužáky, které vám spíš mohou připadat jako soundtrack k pornofilmu.
· Velké boxy s čokoládovými bonbóny, které se dají koupit v každém supermarketu.
Romantika:
· Čerstvé květiny, ne za každou cenu růže, ale takové, které má vaše partnerka opravdu v lásce. Pokud si nejste jistí, které to jsou a v květinách se nevyznáte, stačí se zeptat její kamarádky nebo matky – určitě vám poradí.
· Hudba, kterou má ráda vaše přítelkyně, ne za každou cenu radiové hity. Zkuste např. nějaký playlist na Spotify, o kterém víte, že se podobá tomu, co ráda poslouchá a u čeho se bude cítit příjemně.
· Místo drahých čokolád z obchodu se zkuste překonat a něco jí vyrobit. Nejde o to, jak to bude vypadat, ale o to, že to bude od vás. Pokud potřebujete pomoct, poproste vaši sestru nebo matku – určitě vám rády pomohou.
· Šperky. Šperky nikdy neomrzí, pokud přemýšlíte nad vhodným dárkem. Sáhněte po něčem decentním a vkusném, případně opět využijte vaši ženskou rodinnou poradnu.
· Vyznání lásky. Co je víc než vyznání přímo od srdce. Zapomeňte na všechny filmové ohrané fráze, řekněte prostě to, co cítíte, vlastními slovy.