Bylinné likéry v malém množství mohou posloužit jako lék
Volný čas nás také přivádí k znovuobjevení tradičních receptů, a může jít i o tradiční domácí likéry, které si lidé vyrábí už po staletí, a kromě chutného pití se často likéry považovaly za kvalitní součást lidového léčitelství, pokud se užívají v malé míře. Mohou například ulevit po náročné sváteční hostině a stejně tak mohou zlepšit chuť k jídlu.
Každý evropský region má své vlastní typické nápoje, které se ještě před několika desítkami let vždy připravovaly doma. Ze zdravotních důvodů byly nápoje téměř všechny kvašené, a tedy alkoholické. I pivo si v mnoha regionech v minulých stoletích lidé vařili na větších statcích a pilo se běžně jako osvěžující nápoj po náročné práci. Samozřejmě mezi domácími nápoji kraluje víno, ne každý má ovšem vinohrad anebo tolik ovoce, že může dělat ovocná vína.
Voňavý bylinný likér Lihovárek si můžete pro inspiraci zakoupit a potom si ho zkusit vyrobit doma. Jde to i doma připravit poměrně snadno. Stačí k tomu alkohol a bylinky, případně další ingredience. Podle definice jsou likéry nápoje vyrobené z cukru a látek určených k aromatizaci, potravinářského alkoholu nebo určité lihoviny. K výrobě likéru nepotřebujete ani složité zařízení. Vše potřebné určitě bez problému najdete.
Jde o věci jako sklenice s víky, krájecí prkénko, nůž, potřebné byliny, síto atd. A také potřebujete čas. Téměř všechny likéry vyžadují období macerace nebo odpočinku v rozmezí od týdne po několik měsíců.
Bylinné nápoje jsou velmi koncentrované, jejich obsah alkoholu je v rozmezí od 30 % alkoholu. Získávají se macerací bylin a koření a mohou být dochuceny přídavkem ovoce. Obvykle se připravují z bylin s léčivými vlastnostmi, například zažívací a protizánětlivý elixír lze připravit ze semen fenyklu.
Tradiční likér se dá získat i macerací okvětních lístků růží. Tento nápoj byl velice oblíbený v období renesance u šlechty. Dnes se tento likér převážně připravuje s přidáním skořice, hřebíčku a citrusových plodů.